ATEA Specialister i it-infrastruktur
Abonnér på RSS feed   Atea på Facebook
  Søg
Om Atea  Produkter, Løsninger & Services  Referencer  Job i Atea  Presse & Investor  Support  Kontakt  Seminarer_home 
PR
Investor nyt
Atea logo
Seminarer
MMS 2012 Update, Aalborg
MMS 2012 Update, Ballerup
MMS 2012 Update, Aarhus
Se flere her   

Atea leverer storskærm til TV 2 News på Hovedbanegården


TV 2 NEWS leverer nu nyheder til en nyophængt storskærm på Københavns Hovedbanegård. Aftalen er et led i TV 2s strategi om NEWS i det offentlige rum, som skal sikre de rejsende mulighed for et konstant nyhedsoverblik.

 

Nu er det muligt for de rejsende på Københavns Hovedbanegård at få en dosis nyheder, uanset hvilket tidspunkt på døgnet man befinder sig på Hovedbanegården. TV 2 har nemlig i samarbejde med Atea, leverandør, DSB og Boligbutikken ophængt en storskærm på Hovedbanegården, som vil vise TV 2 NEWS 24 timer i døgnet, 7 dage om ugen.

 

”Skærmen på hovedbanegården er et led i vores strategi om NEWS i det offentlige rum, hvor vi ønsker at servicere danskerne med friske nyheder. Vi er glade for, at det er lykkedes at få skærmen op, og vi håber, at det kan være inspirationskilde for lignende løsninger andre steder i Danmark på centrale trafikknudepunkter,” siger Alexander Nørgaard-Madsen, salgsdirektør for TV 2 Kanalsalg, og fortsætter:

 

”Vi håber, at de rejsende vil opfatte skærmen positivt, og vi vil selvfølgelig gøre vores yderste for at finde det rigtige lydniveau, så nyhedsstrømmen ikke er til gene for nogen.”

 

Læs hele pressemeddelelsen her.