|
Atea og Kolding Kommune indgår tocifret millionaftale
 |
Kolding Kommune satser visionært på skole-it og indgår aftale med Atea om levering af 450-550 interaktive tavler til samtlige skoleklasser i kommunen. Aftalen, der har en tocifret millionværdi, skal bringe Kolding Kommune helt i front inden for skole-it.
|
Ballerup, den 29. april 2011 – Når de nye interaktive tavler er installeret i samtlige klasseværelser ved begyndelsen til det nye skoleår 2011/12 i Kolding Kommune, vil kommunen være helt i front på området og samtidig have overhalet andre store kommuner i Danmark.
”Der er ingen tvivl om, at Kolding Kommune med aftalen kommer foran på området for skole-it. I Danmark er vi generelt langt foran mange andre lande i Europa på dette område, hvor 47 procent af alle klasselokaler har installeret interaktive læringstavler. I Sverige er det samme tal bare 16 procent. Vores erfaring er, at tavlerne bliver brugt ihærdigt i undervisningen på landets skoler i Danmark, og at der er et stort pædagogisk setup bag med mange muligheder for at bruge tavlerne i undervisningen,” siger salgschef John Lisberg, Atea.
Markedet for interaktive tavler til brug i undervisning er i stærk vækst. I Danmark findes cirka 82.000 klasseværelser, hvoraf halvdelen af disse har installeret interaktive tavler.
”Vi ser satsningen som et led i en modernisering af undervisningen og en mulighed for at komme op i den tekniske superliga. Vi har samtidig et stærkt fokus på, at det ikke kun er et teknisk projekt, men samtidigt også et didaktisk projekt. Det betyder blandt andet, at vi i samarbejde med Atea gennemfører et omfattende uddannelsesprogram for alle lærere i kommunen. Og netop denne helhedsindgang til projektet fra Ateas side, har været direkte årsag til valget af Atea, samt at de kan tilbyde en undervisning i brug af udstyret, der forestås af læreruddannede fagpersoner,” siger pædagogisk konsulent Morten Kirk Jensen, Kolding Kommune.
Læs hele pressemeddelelsen her:
atea_indgaar_millionaftale_med_koldingkommune.pdf (127.4 KB)
|