Atea inviterer dig til et aktuelt og informativt event, hvor du får en komplet opdatering på SKI-aftalerne 02.02, 50.40 og 50.43 og 50.07 – og et unikt indblik i, hvad der venter i 2026.
Du får mulighed for at møde de producenter, der står bag produkterne på aftalerne, og stille spørgsmål direkte til eksperterne. Du får også indsigt i, hvordan aftalerne udvikler sig – og hvad du som offentlig indkøber bør forberede dig på i forhold til nye krav, teknologiske trends og kommende produkttransitioner.
– og mød producenterne bag fremtidens løsninger på computere, tablets, tilbehør og kommunikationsprodukter.
Støjen omkring bæredygtighed er stor. Kravene skifter, den politiske dagsorden bevæger sig, og det kan være svært at vide, hvad der reelt betyder noget for dig som IT-indkøber i det offentlige.
Vi vil forsøge at give et ærligt og jordnært syn på, hvad der faktisk er på spil: hvilke krav der allerede er indarbejdet i SKI-aftalerne, hvad du som indkøber er forpligtet på – og hvad der er nice-to-have frem for need-to-have. Indlægget kombinerer Ateas erfaringer fra markedet med SKI's eget arbejde med at integrere bæredygtighed i aftalegrundlaget.
Det interessante spørgsmål er ikke, om man bliver ramt – men hvad der virker, når det sker. På SKI‑eventet sætter vi fokus på det aktuelle trusselsbillede og de erfaringer, vi ser give effekt i praksis.







